English אתר נגיש טיפ החודש
הרשמו לניוזלטר וטיפים לחיים טובים
דואר אלקטרוני
שם
משפחהעצור חדשות / המשך חדשות
 הקליניקה

חוזה הנישואין הבלתי כתוב

       הגדלת טקסט        הקטנת טקסט

מה קרה לאהבה?
 כל השנים פנטזתם על זוגיות ואהבה. חלמתם על אדם אותו תאהבו בכל ליבכם, מישהו שיבין אתכם, יהיה חבר לדרך ולחיים, יקבל אתכם כפי שאתם, יגיש כתף, יחבק ויאהב תמיד ללא תנאים. זה קרה. מצאתם את האחד/האחת. ברכות.
אם כך, למה החיים המשותפים אינם רק אהבה וקבלה? מה גורם למתחים הצפים מעל פני השטח והופכים לטרוניות, לריבים? מה קרה לשלמות האהבה? האם לא היה כאן חוזה נישואין בלתי כתוב שאמור היה לענות על כל הציפיות, המשאלות והצרכים שלנו?
בואו נעצור רגע ונתבונן על חוזה הנישואין הבלתי כתוב, חוזה שיש לכל אחד ואחת מאיתנו כשהוא/היא נכנסים למערכת זוגית. ממה הוא מורכב? אין אנו מדברים על כתובה או על חוזה כלשהו, שכל אחד קרא ויודע את תוכנו. מאחורי הקלעים של כל מערכת נישואין קיים חוזה "סודי", בלתי כתוב הבנוי מציפיותיהם השונות, לעתים מעורפלות ואף מנוגדות לחלוטין של כל אחד מהשותפים. תנאי החוזה הבלתי כתוב מופיעים אט אט בחיי הנישואין כמו רעם ביום בהיר ולעתים גורמים למצוקה הולכת וגוברת בחיים המשותפים.
תחילה בתקופת האהבה הרומנטית (ירח הדבש, שנמשך שבועות או חודשים), הורמוני - האהבה מציפים אותנו במידה אינסופית של הבנה, סובלנות וסבלנות כלפי האהוב/ה. הוא חמוד גם אם הוא משאיר את הבגדים המלוכלכים בכל פינה. היא חמודה גם אם היא שורפת את כל האוכל שהיא מנסה לבשל.
כעבור חודשים, אותן תכונות מתחילות לעצבן אותנו."מתי כבר תלמד להוציא את הגרביים המסריחות שלך לכביסה?", היא אומרת. והוא עונה "ביום שתדעי לבשל כמו שצריך". זוהי רק תחילתו של תהליך חשיפת תנאי החוזה ומאבק הכוחות. הרי היה לו ברור שאם היא אוהבת אותו היא תלמד לבשל ולה ברור, שאם הוא אוהב אותה הוא ילמד לסדר את בגדיו ולפנות אותם לכביסה.
המובן מאליו הזה הינו סעיף בחוזה הבלתי כתוב של כל אחד ואחת. הבעיה היא, שכל אחד מבני הזוג אינו יודע את הנחות - היסוד והציפיות של  הפרטנר השני. זוהי בעיה מורכבת המאגדת שלוש רמות של ציפיות. ברמה הראשונה ישנם צרכים ומשאלות, שבסופו של דבר אנחנו מביעים אותם אך יתכן, שהשותף שלנו לא מבין אותם כמונו. לדוגמא: לו יש צורך להתבודד אך הוא כלל אינו  יודע לומר מתי ובאיזו תדירות הוא רוצה לממש את הצורך שלו והיא מרגישה  - מוזנחת. ברמה השנייה ישנן ציפיות , שאנו מודעים להן אך לא אומרים אותן. יתכן  ואנו מניחים שהם ערכים שכל אחד דוגל בהם כמו "נאמנות". הבעיה היא: פירוש שונה של המילה "נאמנות" אצל כל אחד מבני הזוג. עבורו "נאמנות" היא: לא לבגוד באשתו. עבורה "נאמנות" זה שהוא לא יוצא לבד עם החבר'ה פעם בשבוע וזונח אותה. כמו - כן, תיתכנה ציפיות, שישנן  ואף פעם לא אמרנו אותן בקול רם מהפחד, שהן לא כל כך מתקבלות על הדעת והשותף יגיב בבוז או בכעס. ברמה השלישית ישנן ציפיות, שאנו לא מודעים להן והן יוצאות לאור רק כאשר השותף עשה משהו שמרגיז אותנו.
תנאי החוזה הבלתי כתוב יכולים לכסות היבטים רבים של חיינו: מין, בילוי, הוצאות כספיות, גידול ילדים, היחסים עם הורים וחברים , הצורך בקרבה או עצמאות.
הרשימה היא אינסופית.
מה עושים כשהכול מתפוצץ?

וידיאו טיפ לשיפור הזוגיות
אימון לזוגיות מיועד לתת פתרונות בדיוק למצב שכזה. הוא בנוי על לימוד הערכים והציפיות של כל שותף ועל חשיפת כל סעיפי החוזה הבלתי כתוב.
בעזרת כלי האימון, אנו מסייעים  לשותפים לעשות משא ומתן כדי להגיע לחוזה חדש, שברור לשניהם  ומספק כל אחד מהם (אם זה אפשרי) או לחילופין מגיעים למסקנה שמוטב להיפרד בכבוד.
ליעוץ ראשוני לחץ כאן ==>


Google+

Powered by DigitalST בניית אתרים מפת האתר  |  שלח לחבר  |   הוסף למועדפים לוטוס ההדרכה לשינוי - כל הזכויות שמורות
Valid XHTML 1.0 Transitional