English אתר נגיש טיפ החודש
הרשמו לניוזלטר וטיפים לחיים טובים
דואר אלקטרוני
שם
משפחהעצור חדשות / המשך חדשות
 הקליניקה

הכרת תודה - גלה את האוצר שבחייך - מאת דניס מרימסקי

       הגדלת טקסט        הקטנת טקסט


כל אחד מאיתנו יודע כיצד ליהנות מחופשה, בעיקר כשאנו נוסעים לחו"ל. אנו פוקחים עינינו לרווחה, לראות מראות חדשים ומתכווננים להתענג על מטעמים מיוחדים.
קל להעריך כל דבר כשאנו בחופשה מעבודתנו ומהסביבה המוכרת לנו. אך כולנו חוזרים הביתה לאחר חופשות (וטוב שכך),פירוש הדבר; לחזור אל השגרה ולמטלות היום-יומיות שלנו. בחיינו היום-יומיים, אנו נוטים לקבל כמובן מאליו את כל - מה שכבר יש לנו ונוטים להעריך רק את החדש (כגון:מתנות  יום -הולדת, הפתעות). אין זה מפתיע, שישנם רגעי-  אושר כה מועטים בחיינו. מכל-מקום, ישנה דרך לשנות ולשחרר את הפוטנציאל שלנו, למצוא שמחה בכל רגע ורגע מחיינו -דרך  הכרת -  התודה.

אספר לכם סיפור קצר שימחיש לכם את כוונותיי:
היו היה איש עני, שביקר את חברו העשיר. שניהם שתו אלכוהול עד אשר האיש העני נרדם. על  חברו העשיר של האיש, היה לעזוב השכם בבוקר, אך לפני שהוא  הלך, הוא תפר אבן פז בשולי חלוקו של העני. האיש העני היה לגמרי לא מודע  לעושרו החדש והמשיך לנדוד כקבצן במשך שנים עד , שיום אחד הוא  שוב  פגש את האיש העשיר ורק  אז גילה האיש העני את האוצר  החבוי, שהיה ברשותו כל אותה העת. בדיוק כמו בסיפור הזה, כולנו מסתובבים עם אוצר חבוי ואנו זקוקים למפתח הכרת התודה על-מנת להעריך את ערך החיים שלנו.

נסו למלא חצי כוס של מים והניחו אותה על השולחן לפניכם.
התייחסו לכוס המים; האם היא חצי ריקה? או חצי מלאה?
לאדם שהלך במשך שעות ארוכות  במדבר חם, ללא מים - כוס המים הזאת מלאה ללא כל ספק, אך לאחרים כוס זו הינה - חצי ריקה.

בוודאי ששתי ההתייחסויות  הן אמת. זוהי רק שאלה של פרספקטיבה (מבט). בדומה , נכון הדבר לדרך, בה אנו מביטים על חיינו.

ישנם אנשים החיים את חייהם  ברעב נצחי. הם מסוגלים לראות רק את אותם הדברים החסרים בחייהם, וחייהם מוגדרים ע"י הרדיפה אחר הדברים החסרים כגון: מעמד, תהילה או עושר.
אחרים, למדו להעריך את מה שכבר יש להם, ועבורם החיים עצמם הופכים להיות האוצר הגדול מכולם. אנשים אלה למדו את כוחה של הכרת התודה.        

"הכרת תודה משחררת עולם  ומלואו. היא הופכת את מה שיש לנו לדי והותר. הכרת תודה הופכת הכחשה  - לקבלה , תוהו ובוהו -  לסדר ובלבול - לבהירות. בכוחה להפוך ארוחה - לסעודה, מגורים - לבית וזר  - לחבר. הכרת תודה יוצרת  משמעות לעבר שלנו, מביאה שלום בהווה ויוצרת חזון למחר". (ציטטה ממלודי בייטי)

הגדרה
הכרת תודה פירושה:  מצב בו אנו אסירי תודה בעודנו מעריכים תמורות שנתקבלו.

הבעת תודה
אנו מביעים את הערכתנו באמצעות הודיה מילולית לאחרים ויתירה מכך ע"י מעשים. כשאנו מודים למישהו, אנו מעצימים אותו ואת עצמנו. אנו מכירים בערכו עבורנו ויוצרים שמחה.
אופי התחושה שאנו חשים כלפי עברנו (שביעות רצון או מרירות) תלוי בזיכרונותינו. ככל שנרבה למצוא סיבות להכרת טובה בחיינו, כן נגדיל את הסיפוק שבחיינו. הכרת תודה הינה הזרז (קטליזאטור) הגורם לאנרגיה חיובית להיכנס בחיינו ומעצים את הזיכרונות  הטובים מן העבר;  כוחם ותדירותם. כשאנו מתחילים לחוש בהכרת תודה, אנו מתחילים להבחין עד כמה חסמנו את השמחה, כיוון שקיבלנו הכול כמובן מאליו. כשאנו יותר מדי אגוצנטריים  או חשים כקורבנות, איננו יכולים להראות או לחוש בהכרת תודה כיוון, שאנו מנתקים עצמנו מהסובבים אותנו.

מחקר שנערך ע"י שני פסיכולוגיים : דר אמונס ומקקאלאו מראה, שאנשים שנתבקשו לרשום ביומניהם בצורה מסודרת את תחושות הכרת התודה שלהם, היו ערניים יותר, מלאי מרץ, אופטימיים, אמפאתיים ובריאים יותר והתקדמו ביתר שאת בהשגת מטרותיהם האישיות מאשר אנשים שנתבקשו לנהל יומן רגיל של אירועים.

להלן דוגמאות אחדות, שנוכל לאמץ לעצמנו להכרת תודה :
* להורינו שהעניקו לנו את מתנת החיים
* למשפחותינו וחברינו
* למורינו ולכל מי שלימד אותנו את לקחי החיים
* לחברה, מדינה ותרבות
* לטבע וליפי הסביבה
* לכל יום שבחיים, שאנו יכולים ליהנות  בבריאות טובה
* לאתגרים או קשיים;   בעצם התגברותנו עליהם נוכל לגדול כבני אדם

ג'ון קנדי אמר :
"בעודנו מביעים הכרת תודה, אל לנו לשכוח, שהערכה הגבוהה ביותר איננה באמצעות המילים אלא , באופן בו אנו חיים על-פיהן."שיר (מקור אינו ידוע)

הכר תודה

הכר תודה ,שאין לך עדיין את כל אשר אתה חפץ ,
לו היה לך, למה היית מצפה ?

הכר תודה שאינך יודע דבר-מה
כיוון שזה מעניק לך הזדמנות ללמוד.

הכר תודה לזמנים הקשים,
באמצעותם אתה גדל.נכתב ע"י דניס מרימסקי
Google+
Powered by DigitalST בניית אתרים מפת האתר  |  שלח לחבר  |   הוסף למועדפים לוטוס ההדרכה לשינוי - כל הזכויות שמורות
Valid XHTML 1.0 Transitional