English אתר נגיש טיפ החודש
הרשמו לניוזלטר וטיפים לחיים טובים
דואר אלקטרוני
שם
משפחהעצור חדשות / המשך חדשות
 הקליניקה

שילוב אנשים עם מוגבלויות בעבודה צודק וכדאי - אייל שפירא ופנינה מרימסקי

       הגדלת טקסט        הקטנת טקסט


משחר היווצרות המין האנושי ועד היום, היתה השפעה ישירה בין משלח ידו של האדם לבין מעמדו החברתי, שילובו בחברה ואיך הוא נתפס בעיני אחרים ובעיני עצמו.
על אחת כמה וכמה, ישנה  חשיבות לאדם עם מוגבלות ,לעבוד בחברה ושיתייחסו אליו בכבוד הראוי, ללא הפליה, תוך שוויון הזדמנויות.
אומנם, המחוקק קבע בחוק שוויון הזדמנויות: "כל אדם זכאי לעבודה, לבחירה חופשית של עבודתו, לתנאי עבודה צודקים והוגנים ולהגנה  מפני אבטלה.", אבל בפועל המציאות שונה.
באופן אישי, חוויתי זאת על בשרי.אני בן 37 וכבד ראייה מלידה. עבדתי במשך שנים בתפקידים שונים, הן כשכיר והן כעצמאי. מיוני 2004 ועד דצמבר 2007, תוך כדי סיום תואר בניהול באוניברסיטה הפתוחה, לא הצלחתי למצוא עבודה טובה,  למרות אינספור ניסיונותיי ורעיונותיי המקוריים לחיפוש עבודה.
חשוב לציין,שצורת החשיבה של האדם בעל הלקות ותפיסתו את עצמו כאדם "בריא" , היא למעשה המפתח להצלחתו,כלומר ככל שבעל הלקות הפיזית יידע לשמור על תפיסתו את עצמו כאדם "שלם", כך יטיב לתפקד כאדם לא מוגבל! עיקרון זה הינו הבסיס לתפיסת האימון האישי ותורת ה-NLP.
ה COACHING (האימון), מתמקד בהקניה ומימוש היכולת למנף את מכלול היכולות והמשאבים, של המתאמן, לרמת הישגים, תוצאות והצלחה אישית או ארגונית-מירבית.
הנחת היסוד של ה - COACHING  (האימון), אומרת: "ההתייחסות למתאמן היא כאל "שלם", מומחה לחייו, לעבודתו ובעל תושייה ויצירתיות".
כמו-כן,הנחת היסוד ב- NLP אומרת:
" יש לנו את כל המשאבים הנחוצים "!
השאלה היא: דרך אילו פילטרים רואים את האירועים?
 
NLP  הינה גישה ומתודולוגיה, המחברות אותנו למשאבים הפנימיים וגורמות לנו  לשינוי הרגלים,דרכי-חשיבה וצורות התנהגות, שאינן משרתות  אותנו יותר. בעזרת טכניקות NLP,ניתן לנטרל זיכרונות לא נעימים ולהעשיר זיכרונות, שישרתו אותנו.NLP  אומר: בואו ניקח את המשאבים ,שיש לנו וננתב אותם למקומות, שעדיין אינם נמצאים  שם.

בלימודיי באוניברסיטה, חקרתי את הקשר בין חופש העיסוק של אנשים עם מוגבלות לכדאיות הכלכלית של העסקתם. גיליתי, להפתעתי שבעוד שבארה"ב 57% של אנשים עם מוגבלויות (בגילאי תעסוקה ) מועסקים, הרי בישראל המציאות עגומה - רק 15.6%. כלומר,בארה"ב, הדוגלת בכדאיות כלכלית, משתלם להעסיק אנשים עם מוגבלות. למעשה, מחקרים אמריקאים מפריכים  את המיתוסים העיקריים לגבי העסקת אנשים עם מוגבלות, ונמצא כי :
1. עובדים נכים לא נעדרים יותר מהעבודה מעובדים אחרים.
2. 90% מהעובדים הנכים עמדו לפחות ברמת התפוקה הנדרשת לעומת 95% מעובדים אחרים.
3. עובדים נכים לא נוטים להיקלע לתאונות יותר מאשר עובדים אחרים .
4. עובדים נכים לא נוטים להיות חולים יותר מעובדים אחרים.

בארה"ב, חברות מובילות רבות, מייחסות חלק גדול מהצלחתן להעסקת כוח עבודה מגוון הכולל אנשים עם מוגבלויות.
למשל, חברות תעופה אמריקאיות, חסכו 20% בעלויות גיוס, על ידי שימוש בשותפים ללא מטרות רווח, שעזרו בגיוס עובדים עם מוגבלות.
הסיבות העיקריות להעסקת אנשים עם מוגבלויות:
1. יש להם יכולת לפתרון בעיות, כי הם מומחים במציאת דרכים יצירתיות לביצוע משימות, שאחרים לוקחים אותן כמובן מאליו, עקב המגבלה איתה הם מתמודדים ביום יום. אדם בעל מודעות, או שעבר תהליך אימון או NLP, ליצירת מודעות - יוכל לנתב את סל משאביו (יכולותיו) לכיוון היותו אדם יצרני ומועיל לחברה.
2. אנשים עם מוגבלויות הוכיחו עצמם כאמינים, מסורים, שקדנים ויצרניים.
3. עסקים רבים מדווחים, שהעסקת אנשים עם מוגבלויות, מגבירה את המוטיבציה והיעילות של כל העובדים האחרים בחברה.
4. יותר זול להעסיק עובד שחזר משיקום עקב תאונה מאשר לגייס ולאמן עובד חדש .
5. עובדים עם מוגבלות עוזרים לשווק טוב יותר לקהל לקוחות  עם מוגבלויות, שהוא פלח שוק  רווחי.
בישראל, מסתבר שהמוסד לביטוח לאומי, משתתף באופן משמעותי בעלויות של התאמות מיוחדות לעמדת העבודה (עד 19,000 שח). הבעיה היא חוסר מודעות בקרב מעסיקים ומנהלים בחברות האחראים על גיוס העובדים.בעזרת כלי האימון העיסקי, ניתן לגייס ולמנף את  משאביו של העובד עם הלקות ולנתבם לתועלת האירגון ובכך לתרום לתדמית העסק, כעסק המעסיק אנשים עם לקויות, כמו-כן, לתרום לשיפור התפוקה העקיפה והישירה לאירגון, כמפורטת לעיל. בפועל נמצא כי רוב ההתאמות הן בגדר פתיחות מחשבתית (למשל גמישות בימי עבודה) ו - 47% כלל לא נזקקים להתאמה מיוחדת.
ביטוח לאומי עוזר בהכשרת עובדים (לדוגמא במקרה שלי מימון תואר ראשון). בנוסף הם מפעילים פרויקט, בשיתוף עם אקי"ם לשילוב נכים  מוגבלים שכלית בעבודה. שלומי, בעליה של פיצה פצה באבן גבירול בת"א, מעסיק עובדים עם מגבלה שכלית ואומר מניסיונו: " לקח לי כשנתיים להכשיר את העובדים ולמצוא את הנישה המתאימה להם, אך אני מרוצה והם מרוצים, עובדים טובים ונאמנים. הלקוחות מודעים לכך וכשמלצר טועה בהגשת המנה, הם מבינים ומסבירים לו."
צריך גם לדאוג לתנאים הוגנים בהעסקת אדם עם מוגבלות ."שכר שווה לעבודה שווה", מהחוק לעיל. יש ניסיון לפעמים, על ידי מעסיקים קטנים לנסות להרוויח ולנצל על גבם של נכים המחפשים עבודה, דבר שחוויתי על בשרי.
לפעמים, לא כדאי לנכה לעבוד בכלל בגלל מה שאני מכנה: "מלכודת הפחד ואובדן רשת הביטחון". נכים רבים חוששים לצאת לעבודה, שמא המעסיק יפטר אותם,  והם בינתיים יאבדו את קצבת הנכות "רשת הביטחון". לכן הם גוזרים על עצמם חיי עוני ולא יוצאים לעבודה  מתחושת הפחד והקושי להתמודד בהשגת העבודה, ובעמידה במבחני קבלה. אני בכל פעם שניגש למרכז הערכה, מהסס האם לחשוף את הבעיה ולבקש הקלות שמגיעות לי ובכך אני עלול לשים לעצמי רגל כבר בפתיחה, או לא לגלות ולנסות לעבור את המבחנים עם הקשיים, בתקווה שאצליח.
י ש צורך בעריכת קמפיינים ע"י הביטוח לאומי, להגברת המודעות של מעסיקים בכדאיות העסקת אנשים עם מוגבלויות. בנוסף צריך להעלות את תקרת השכר ללא הפסד קצבת הנכות וצריך להאריך את משך הזמן לקבלת קצבת הנכות לחצי שנה, עד קליטת העובד וכדומה. ארגוני נכים יכולים לעשות דבר דומה לאחיהם האמריקאים ולשמש גם כמשרדי השמה בחינם ובכך לחסוך למעסיקים עלויות גיוס.

גם אנו הקוראים, יכולים לסייע במקומות עבודותינו לשנות את החשיבה המוטעית, לנסות לעזור למכרים נכים להתקבל לעבודה מסוימת, שהם כשירים אליה, למרות מגבלתם.
על מעסיקים ומנהלים בכירים לזכור: אתה שוכר אדם"שלם", מומחה לחייו, לעבודתו ובעל תושייה ויצירתיות ולא את מגבלתו.

פנינה מרימסקי ואייל שפירא
לוטוס הדרכה לשינוי

Powered by DigitalST בניית אתרים מפת האתר  |  שלח לחבר  |   הוסף למועדפים לוטוס ההדרכה לשינוי - כל הזכויות שמורות
Valid XHTML 1.0 Transitional