English אתר נגיש טיפ החודש
הרשמו לניוזלטר וטיפים לחיים טובים
דואר אלקטרוני
שם
משפחהעצור חדשות / המשך חדשות
 הקליניקה

על שינוי ותאים מדומים - מאת פנינה מרימסקי

       הגדלת טקסט        הקטנת טקסט


אנו עדים למהפכה הולכת וגוברת בכל התחומים במאה 21. תפיסות המרחב, זמן, גורם ותוצאה וכדומה, הולכים ומתמוטטים ותחתם צץ כפטריות לאחר הגשם, מדע רוחני, שנכנס לעשרות תחומים.
אספר לכם סיפור, שיהווה מטאפורה לשינוי אישי, חברתי וקבוצתי.
סיפורם של תאים מדומים
תאיו החדשים של הזחל נקראים:"תאים מדומים". הם כל-כך שונים בתכלית מתאיו של הזחל, שמערכת החיסון שלו חושבת שאלה הם אויביו...וטורפת אותם.
אך תאים מדומים אלה, ממשיכים להופיע. הם מתרבים יותר ויותר!
 עד מהרה,מערכת החיסון של הזחל איננה מסוגלת להרוס אותם במהירות מספקת, יותר ויותר תאים מדומים שורדים, לפתע, קורה דבר מדהים!
התאים המדומים הקטנטנים מתחילים להתקבץ  לקבוצות קטנות  ידידותיות. יחדיו הם יוצרים תהודה באותו התדר, וכך הם מעבירים אינפורמציה מהאחד לשני.
לאחר זמן - מה,קורה דבר נוסף מדהים!
ההתקבצות של התאים המדומים  הופכת לאשכולות ארוכים, כמחרוזת אשכולות, המהדהדת באותו התדר, מעבירים מידע מהאחד לשני בתוך הגולם (של הפרפר).
בשלב מסוים, כל המחרוזת הארוכה של התאים המדומים, מבחינה, שהיא שונה כבר מאותו הזחל.
משהו חדש! משהו נפלא! ... בהבחנה הזאת נמצאת פריצת הדרך של הפרפר!
מאחר והפרפר "יודע" שהוא פרפר, אותם התאים המדומים הקטנטנים אינם צריכים עוד לעשות את אותם הדברים, שתאים עצמאיים עושים. כעת הם חלק ממערכת תאים מורכבת - משפחה, שיכולה לחלוק את העבודה.
כל תא חדש של הפרפר יכול לקבל תפקיד שונה - יש מספיק  עבודה לכל אחד. וכל אחד חשוב.כל תא מתחיל לעשות בדיוק את הדבר, שהוא הכי נמשך לעשות. וכל האחרים, מעודדים את אותו תא לעשות את מה שהוא עושה.
הסיפור נלקח מספרה של נורי האדלי  : " הפרפר ".
לקחי הסיפור!
מוסר ההשכל מסיפור זה הוא: החשיבות שבהתלכדות. כולם ביחד, מכווננים לקבל את פני השינוי. הם מוכנים להתנגדות, ביודעם, שאין שינוי ללא התנגדות חזקה, שלאחריה פורץ השינוי החוצה. ככל,  שהביחד יהיה חזק יותר, נחוש יותר לנצח - כך יקרה השינוי בבת אחת.
השינוי לעולם מתחיל עם בודדים, בעלי חזון ברור , נחושים בדעתם להגיע אליו. יש להם מיקוד שליטה פנימי וחוסן רגשי - המאפשרים להם לעמוד  איתן ,  לבד , למרות ביקורת והתנגדות הרוב. הם נותנים דוגמא אישית של השינוי, שהם רוצים לראות ( לא אחד בפה ואחד בלב) והם מלוכדים עם עצמם , כיוון, שהמילים והמעשים שלהם משדרים מסר אחד בלבד. בשלב מסויים, היחידים בעלי - החזון המשותף, הופכים לקבוצה בעלת מודעות עצמית, שבסופו של דבר, מנצחת את המערכה ומשיגה את השינוי עבור החברה כולה.
אנשים המודעים לאפשרויות החדשות, הם כמו התאים המדומים, שהתעוררו להיווכח, שאינם עוד מה שהיו.
תהליך השינוי החברתי, מתחיל בהתעוררותם של אנשים אלה, הנושאים בתוכם את זרעי העתיד. תנועות חדשות מתפתחות, אך אין די בריבוי תנועות וזרמים, על כל אותם הזרמים השונים המציינים את השינוי - את שפע האפשרויות לעתיד, ללמוד לחבור יחדיו ולתרום האחד לשני. שינוי חברתי ייקרה, כאשר הזרמים השונים ילמדו ליצור סינרגיה ביניהם, כיוון, שסינרגיה זו - הינה הצורה של החברה העתידית ויישומה.


נכתב ע"י פנינה מרימסקי
Google+
Powered by DigitalST בניית אתרים מפת האתר  |  שלח לחבר  |   הוסף למועדפים לוטוס ההדרכה לשינוי - כל הזכויות שמורות
Valid XHTML 1.0 Transitional