English אתר נגיש טיפ החודש
הרשמו לניוזלטר וטיפים לחיים טובים
דואר אלקטרוני
שם
משפחהעצור חדשות / המשך חדשות
לחץ כאן ליצירת קשר

סבתות וסבים מאוכזבים מאת פנינה ודניס מרימסקי

       הגדלת טקסט        הקטנת טקסט


מועדון המאוכזבים עלי אדמות אינו מועדון אקסקלוסיבי כלל ועיקר. כולם מוזמנים להצטרף; צעירים וצעירות כמו גם סבתות וסבים. כרטיס המועדון מוענק חינם לכל אחד הנושא בליבו, אכזבה, מרירות או יודע לשמור טינה.
אתם קמים בוקר אחד ומגלים ששאיפותיכם נרמסו על ידי נסיבות אכזריות:

- הילדים ממלאים את היומן בתוכניות ולא מגיעים לסבתא וסבא עם הנכדים.
- הבן או הבת מתעלמים מתחושותיכם ורצונותיכם ועושים רק מה שנוח להם.
- המתנות שאתם קונים לנכדים אינם מוערכים.
- כשמגיעים הילדים והנכדים לביקור הוא נעשה כדי לצאת ידי חובתם.
- הילדים לא מלמדים את ילדיהם - נכדיכם להרים טלפון לסבתא ולסבא ולשאול
לשלומכם ואם אתם לא מתקשרים - יכולה לעבור תקופה ארוכה והם לא מתקשרים.
- שוב לא הוזמנתם לארוחת חג עם הילדים ומשפחות הכלות והחתנים.
- הבן או הבת או שניהם גם יחד הולכים בכל שנה להורי הצד השני ולא באים אליכם.


מהי אכזבה?
אכזבה הינה תחושה של מפח נפש הנובעת מאי הגשמת ציפיות או תקוות במציאות. לפעמים אנחנו יודעים בדיוק מהו הפער בין הציפיות והמימוש בפועל. למשל, ציפיתי לקבל מחמאה על ההשתדלות שלי להיות נחמדה עם הכלה וקיבלתי פרצוף עקום. כל אדם מכיר היטב את תחושת האכזבה. ילדים לומדים מגיל צעיר שהעולם אינו תמיד מממש את ציפיותיהם וכל אחד מפתח לעצמו סגנון אישי של התמודדות עם אכזבה.

רוברט קיוסאקי אמר: "גודל הצלחתכם נמדד על-ידי כוח הרצון שלכם, גודל החלומות שלכם, ואיך אתם מתמודדים עם אכזבה לאורך הדרך".

כיצד אתם מתמודדים עם אכזבה?
האם אתם מרימים ידיים בקלות ונוטשים את המטרה?
האם אתם נכנסים לדיכאון כי אתם מכלילים שהחיים שלכם קשים?
האם אתם ממציאים "סיפור כיסוי " כלפי החברים או המשפחה המורחבת (כדי לשמור על תדמית של מוצלחים) , סיפור שלא ממש רציתם את המטרה.
האם אתם מרימים אצבע מאשימה כדי להצביע על כל מי שהכשיל אתכם?
האם אתם מתעקשים לנסות שוב להשיג את המטרה מבלי לבדוק מה כדאי לכם לשפר ?

כל הדרכים הללו יזכו אתכם כחברי כבוד של מועדון המאוכזבים ותוכלו לבלות שם הרבה זמן. יחד עם זאת, ספק אם האסטרטגיות הללו תקדמנה אתכם בחיים כי הן מתעלמות מהתפקידים החיוביים של האכזבה.

מה קורה כשלוקחים אחריות על האכזבה?
לא פעם קל לנו יותר להתאכזב ולהאשים את כל העולם בכך שאכזבו אותנו, מאשר לשאול את עצמנו מה חלקנו בגרימת האכזבה ומפח הנפש? ולקחת אחריות על היווצרות האכזבה.

אכזבה בחגים !
בחגים כולנו מדברים על אחדות העם וחושבים על אחדות המשפחה.  כאשר כל המשפחה נמצאת ביחד ובהרמוניה, הדבר גורם לנו איזון נפשי ורוחני ונחת רוח. במציאות , לא תמיד קיימים איזון והרמוניה בתוך המשפחה. יתכן שהילדים תמיד הולכים לצד השני בחגים. יתכן שסבתא לא מוזמנת לחג. במהלך השנה כשאנו יוצאים מאיזון, יש למרביתנו היכולת להתגבר ולשים בצד את האכזבות והכישלונות ולהמשיך הלאה. בחגים כל מה שלא היה בסדר במהלך כל השנה ולא טיפלנו בו, מקבל תאוצה ועוצמה חזקות מאוד ובאות לידי ביטוי של כאב וצביטת לב.ולכן, כל כך חשוב ללבן דברים, להציף את הכאב והסבל בזמן אמת ולטפל בהם ולא להמתין לחגים בחשיבה, שהכול יסתדר והזמן יעשה את שלו, כי אם לא עובדים על האתגרים - הזמן חולף ומפחי הנפש נעשים גדולים ועוצמתיים יותר ומתפוצצים לנו בפנים בדיוק בחגים - זמן, שבו הכי לא היינו רוצים לנהל חשבונות עם הקרובים והאהובים עלינו ביותר.
 

הנה לדוגמא, סבתא צעירה שהגיעה אלינו לאימון אישי, מאוכזבת וממורמרת. היא גילתה שבנה ואשתו אינם מכבדים אותה ואף מונעים ממנה ככל האפשר לראות את נכדיה בכל מיני אמתלות שווא וסיפורי כזב. היא הייתה מוצפת, באופן מובן וטבעי - בכעסים, רחמים עצמיים ותחושה עמוקה של אכזבה מבנה ורעייתו ש"בגדו" באמונה, שאינם מוקירים אותה.
המתאמנת שלנו נעה בין דחף עז לסיים את קשריה עם בנה ואשתו לבין פחד עמוק לאבד כליל את נכדיה. היא הגיעה לאימון מבולבלת ומותשת.
המשבר שפקד אותה גרם לה להרגיש אכזבה עצומה מעצמה. היכן טעיתי? הרי הייתי אימא כל כך טובה וסבתא נהדרת?!
את האימון התחלנו בעבודה באמצעות תרגילי NLP ועל-ידי תרפיית קו הזמן, שתי שיטות המאפשרות הסתכלות אל הלא - מודע ומסע עמוק אל חוויות ההווה והעבר. בעזרת שתי טכניקות אלה ניקינו גם כעסים ומשקעים שנוצרו.
בהמשך, עבדנו ב"גישת הפתרונות", המנחה כיצד מירב האנרגיה תושקע בעשייה ממוקדת תוצאות, עשייה המניבה פתרונות ותוצאות. תוך כדי כך, בדקנו שאלות כמו - למה היא עושה ועשתה דברים מסוימים כפי שעשתה אותם? איך ניתן לעשות את הדברים אחרת? ומהם התנאים שהיא מציבה כאשר היא מבצעת מעשים בחייה?
שאלות אלה ניתבו אותה למקום של לקיחת מלוא האחריות על התנהלותה והבנה שעשייה אפקטיבית תלויה אך ורק בה.

תובנות אלה אפשרו לה לראות את עצמה לא רק כקורבן של נסיבות, אלא גם להבין את החלק שלה שהביא להתנהגות הנלוזה של הבן ורעייתו, ומכאן לדילמה הגדולה ולאכזבה הרבה.

בהמשך, עשינו אימון להעצמה ואימון לאושר. במסגרת האימון לאושר, שאלנו אותה אם היא באמת רוצה לסיים את הקשר שלה עם אותו בן ואשתו או האם היא רוצה לתקנם? היא השיבה שהיא רוצה לתקן ולהחזיר לעצמה את הבן אותו אהבה כל כך כשהיה קטן. לאחר עבודה יסודית עם המתאמנת שלנו - הסבתא הצעירה, הזמנו למפגש גם את הבן
וביקשנו מכל אחד מהם לכתוב מה הוא מוכן לעשות למען עצמו, למען הצד השני, קרי: הסבתא ולמען הישות השלישית.
כלומר: הגינה המשותפת, מערכת היחסים שלהם כבן ואימא והמערכת שלו עם אשתו על רקע האימא. 
העבודה הייתה קשה. צריך היה לטוות את החוטים מחדש, כל צד היה צריך ללמוד לראות ולהכיר בצרכים של הצד השני, משבר אמון אינו ניתן לתיקון אבל אפשר לבנות אותו מחדש. הם היו צריכים להסכים שלא להביט לאחור, להסתכל רק קדימה וליצור מערכת משפחתית  מכבדת, מכילה ומתחשבת.
על ידי תרגילים מובנים, שהיה עליהם ליישם בבית, הם עבדו על חיזוק הקשר - אימא - בן, אימא כלה, בן ואשתו והגבולות שביניהם. הם למדו שצריך לעבוד קשה כדי לתחזק קשר משפחתי שמביא בסופו של דבר להתענגות מהתוצאות ונחת רוח!
 
אז כיצד יכולה אכזבה לקדם אתכם?
הבה נכיר בשלושת התפקידים החיוביים של האכזבה  ונלמד כיצד להשתמש בהם:
1) האכזבה מאותת לנו כי טרם הגענו למטרה בפועל. חשוב שנכיר במציאות כפי שהיא כדי ללמוד ממנה. אם נכשלנו הפעם בניסיון להגיע למטרה אין זה אומר שתמיד ניכשל. לעומת זאת אם לא נכיר במציאות אנו עלולים לדפוק את ראשינו באותו קיר פעם אחר פעם והדבר מיותר.
2) לגרום לנו לבדוק מחדש האם הדרך למטרה נכונה. יתכן ששינוי קטן בדרך יביא לתוצאות הרצויות. נדרשת גמישות מחשבתית ואסרטיביות, תקשורת בינאישית פתוחה וגלויה ואולי התייעצות עם מומחים כדי לשפר את הדרך. זו לא בושה לשאול את עצמנו והאחרים שאלות רבות.
3) לגרום לנו להרהר האם המטרה ברת השגה? יחד עם זאת, כדאי לזכור את האמירה החכמה של תומס אדיסון, הממציא הגדול שהתמודד אלפי פעמים עם אכזבה וניצח בגדול:
"רבים מהנכשלים בחיים הינם אנשים שלא הבינו עד כמה הם קרובים להצלחה כאשר הם התייאשו."- תומס אדיסון

פנינה ודניס מרימסקי
Google+

ליעוץ ראשוני לחץ כאן ==>

Powered by DigitalST בניית אתרים מפת האתר  |  שלח לחבר  |   הוסף למועדפים לוטוס ההדרכה לשינוי - כל הזכויות שמורות
Valid XHTML 1.0 Transitional